Neden MİXYAP?

27 yasına kadar Türkiye’de müzik adına bir şeyler başarabilmek için çok çaba sarfetmiş ve yurtdışına çıktığında Türkiye’nin imkanlardan ne kadar yoksun bir ülke olduğunu farketmiş Emrah Çelik, Türkiye’de bu imkansızlıklarla mücadele etmek adına 22 Nisan 2014 tarihinde Mixyap projesini duyurmuştur. Yaklaşık bir sene süren altyapı çalışmaları sonucunda da 8 nisan 2015 tarihinde Mixyap’ı resmi olarak İsveç’ten hizmete açmıştır. O gün bugündür saatlerce ücretsiz eğitim videosu, Youtube ve Facebook sayfalarımıza, işi daha ileri noktalara götürmek isteyenler için de altyapısını kendimiz oluşturduğumuz premium bölümüne eklenmektedir. Mixyap açıldığından itibaren, binlerce prodüktör ve dj adayı eğitimlerimizden faydalanıp kendilerini ciddi manada geliştirmiştir. Yine keza Mixyap’ı örnek alan alternatif online eğitim siteleri de faaliyete geçmeye başlamıştır. Bu konuda öncü ve ilk olan Mixyap hali hazırda Türkiye’nin en büyük online müzik akademisidir. Bildiğini saklayan, biliyorsa kimseye öğretmeyen, paylaşmaktan yoksun bir kafa yapısına sahip müzik piyasasında Mixyap bu kafa yapısını yıkıp, kendi çapında eğitimler paylaşmak isteyenlere de yol gösterici olmuştur.

5 kişilik bir ekip ile yola çıkan Mixyap, karmaşıklığı önleyebilmek adına ekibini 3 kişiye indirmiştir. Şubat 2016 yılına kadar İsveç’te kayıtlı olan Mixyap, Şubat 2016’da Türkiye’ye taşınarak, öğrencilerine daha iyi hizmet vermek adına çıtayı bir adım daha yükseltip, sürekli gelişmeye devam etmektedir. Mixyap’ın vizyonu, daha önce Türkiye’de yapılmamış olan, hali hazırda büyük türkçe kaynak boşluğunu kendi dalında doldurmak ve Türkiye’den yetişecek, kendini yurtdışında başarıdan başarıya koşturacak müzik prodüktörleri ve dj’ler yetiştirmektir.

Emrah ÇELİK
Mixyap Kurucusu ve Genel Müdürü

1980 doğumlu Emrah Çelik, 1997 yılında müzik ve djliğe başladı. 2006 yılına kadar kendini sürekli geliştirip, müzik üretmeye devam etti ve sahil bölgelerimizin en iyi gece kulüplerinde djlik yaptı. 2006 yılında yine bugünün Mixyap Projesi gibi Türkiye’de eksik gördüğü kendi tabiriyle “çalacak parça ve remix bulamamak” sıkıntısını çözebilmek adına Tribalizm adlı forum sitesini kurdu. Çok kısa sürede binlerce üyeye ulaşan ve o dönemde Türkiye’nin gerçek anlamda tek müzik kaynağı olan Tribalizm 2010 yılına kadar faaliyetini sürdürdü. Gelişen internet teknolojileri ve sosyal ağları dolayısıyla artık ihtiyaç gerektirmeyen bir siteye dönüşen Tribalizm 2010 yılında kapandı.

Emrah Çelik  2007 yılının sonunda İsveç’e yerleşerek, kendi müzik şirketini kurup dünyanın en büyük müzik marketleri ile premium sözleşmeler imzaladı. 2008 yılında eğitim açığını kapatabilmek adına İsveç’te müzik prodüksiyon ve ses mühendisliği eğitimi aldı. Hali hazırda Türkiye’den bilgisayar mühendisliği ve işletme diplomasıyla 2 üniversite mezunu olan Emrah Çelik, 3ncü bir üniversiteden de yurtdışında mezun olup, Müzik Prodüktörü ve Ses Mühendisi diplomasinin sahibi oldu.

Üniversite döneminde yaptığı şarkılarla Minimal Techno’da dünya çapında tanınan bir isim haline gelip, 20’den fazla farklı ülkede performans sergiledi. Bunların içinde Güney Kore, Meksika, Japonya gibi uzak doğu ülkeleri ile, dünyanın sayılı büyük festivallerinde sahne aldı. 2013 yılına kadar çıkarmış olduğu 51 şarkının 28 tanesini en çok satanlar listesine sokmayı başaran ve dünyanın en büyük elektronik müzik marketi Beatport’un top100 listelerinde aylarca 1 numarada kalan Emrah Çelik, 2014 yılında göstermiş olduğu başarılar, mixing ve mastering kalitesiyle İsveç’te yılın prodüktörü adayı gösterildi. İsveç’te yılın müzik prodüktörü adayı gösterilen ilk türk olmayı başaran Emrah Çelik, Belçika’da festivalde geçirdiği ağır bir rahatsızlık dolayısıyla müziğe ara vermek zorunda kaldı.

Müziğe ara verdiği döneme kadar dünyanın en büyük dj’lerinin playlistlerine şarkılarını sokup, Beatport’ta iki kez yılın en iyi 10 Minimal Techno parçası listesine girdi. DigitalTunes’da tüm zamanların en iyi ilk 5 parçası listesine girmeyi de başaran ve dünyanın en büyük labeli Universal Music ile çalışma şansı yakalamış Emrah Çelik, 2015 yılının başından itibaren, Uppsala Üniversitesi’nde Müzik Prodüksiyon, Mixing ve Mastering dalında eğitim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Evli ve bir çocuk babası Emrah Çelik bu görevine halen devam etmekte olup, İsveç’in yeni jenerasyon prodüktörlerinin, ses mühendislerinin ve djlerinin yetişmesine katkıda bulunmaktadır.

Eğitmenlerimizden Emrah Çelik’in müzik kariyerinden küçük notlar;

– 53 parça release,
– 28’si listelere girmiş.
– 11 tanesi ilk 10’a,
– 2 tanesi 1 numara,
– 4 tanesi ilk 5’e.
– Global listeye 2 parça,
– Dünyanın en büyük labeli Universal Music’ten release,
– 3 farklı label işletmesi,
– 43.000+ adet parça satışı,
– 25’in üstünde compilation,
– 150’dan fazla parçaya mixing ve mastering,
– Müzik prodüksiyon eğitimi,
– Deniz aşırı dahil 20’nin üstünde farklı ülkede djlik,
– Yurtdışında 210’den fazla sahne,
– 7 farklı avrupa kulübünde resident djlik,
– İsveç’te yılın prodüktörü adayı,
– 2010-2013 arası İsveç’te ülkenin en iyi minimal techno dj’ı,
– İsveç’te mix mastering eğitmenliği,
– Dünyanın en büyük djleri ile ortak sahne,
– Dünyanın en büyük djlerinin playlistlerine girmiş şarkılar,
– Dünyanın en büyük festivallerinde çalınmış parçalar,
– Türkiye’de 10’dan fazla kulüpte residentlik…

Semih ERKOL
Mixyap Kurucusu ve Satış Müdürü

12746318_10153891700174144_190898458_n1982 doğumlu ve 2006 yılında müzik hayatına başlayan Semih Erkol, Emrah Çelik ile birlikte Tribalizm’in yönetilmesinde görev almıştır. Aynı zamanda müzik kariyerini devam ettirirken, diğer yandan 10 yıllık iş hayatındaki Müşteri İlişkileri ve Satış – Pazarlama eğitimlerini tamamlayarak çalıştığı firmalara tecrübeleriyle katkı sağlamıştır. İnsanı ilişkiler konusundaki başarıları ile Tribalizm’de en sevilen kişilerden biri olarak 2010 yılında Tribalizm’in kapanması ile çalışmalarına müzik prodüksiyon ve djlik konusunda devam etmiştir. Mixyap projesinin isim babalarından biri olan Semih Erkol, yapıp satışa sunduğu deep house çalışmalar, remixler ve enerjik setleri ile bir çok uluslararası popüler ve yerel djin playlıştine girmeyi başarmıştır. 2014 yılından itibaren Emrah Çelik ile birlikte Mixyap Projesinin altyapı gelişiminde görev alan ve Mixyap faaliyete geçtiği günden beri de halkla ilişkiler ve satış müdürü olarak projeye devam eden Semih Erkol  evli ve 1 çocuk babasıdır. Kendisi Mixyap Projesinde satış müdürü görevine halen devam etmekte olup, ilerleyen dönemlerde kendine has teknikleri ve melodi oluşturmadaki uzmanlığı ile Mixyap Eğitimlerine katkıda bulunacaktır.

 

 

Gerçek DORMAN
Synthmaster Ürün Yöneticisi / Ses Tasarımcısı / Müzisyen

1996 yılında davul ve perküsyon çalmaya başlamış, Berklee College of Music’de Prof. Rod Morgenstein, Prof Yoron Israel, Dr. Jim Payne gibi dünyaca ünlü davulculardan Rock, Funk ve Caz davulculuğu üzerine eğitim almıştır. Bu eğitimin üzerine yine Berklee College of Music de “Elektronik Müzik Prodüksiyonu ve Ses Tasarımı” eğitimi almıştır. 2003 senesinde multi-perküsyon alanında çalışmalar yapmaya başlamıştır. 2005 yılında profesyonel davul ve perküsyon eğitmeni olmuştur. 2011 – 2012 senelerinde Bilkent Üniversitesinde geçekleştirilen ATMM (Müzik ve Media için Ses Teknolojileri) konferansını düzenleyen ekibin içinde yer almıştır. 2013 yılında Görünmez Adam Yayınlarından yayınlanan “D52 Davul Metodu – 52 Haftada Temel Davul Dersleri” adlı Türkiye’nin 3. ve en kapsamlı davul kitabını yazmıştır. Yerli, yabancı pek çok gruba eşlik etmiş, Amerika, İsviçre, İspanya gibi pek çok ülkede davul ve perküsyon gösterileri ve atölyeleri düzenlemiştir. Profesyonel eğitimcilik ve müzisyenlik hayatına devam eden Gerçek Dorman şu anda KV331 Audio yazılım firmasında SynthMaster, SynthMaster iOS, SynthMaster One synthesizer yazılımları için ses tasarımcılığı ve ürün yöneticiliği yapmaktadır.